Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Türk Ehliyetini Alman Ehliyetine Nasıl Çevirebilirim?

Türkiye'den almış olduğunuz sürücü ehliyetiniz Almanya'da sadece 6 ay geçerlidir. Bu süre ikamet kaydı (anmeldung) yaptırdığınızda başlar. Almanya'da araç kullanmaya devam etmek için mevcut Türk ehliyetinizi Alman ehliyetine çevirmeniz gerekmektedir. Bu işlem "Umschreibung" olarak adlandırılmaktadır. Her eyalette ehliyetlerle ilgilinen "Fahrerlaubnisbehörde", "Führerscheinbehörde" veya "Landesbetrieb Verkehr" adı verilen kurumlar bulumaktadır. İlgili bu kurumlara başvuru yaparak mevcut Türk ehliyetinizi Alman ehliyetine çevirebilirsiniz.


Türk Sürücü Ehliyetini Alman Sürücü Ehliyetine Çevirmek İçin Hangi Belgelere İhtiyacım Var?

  • İkametgah (Anmeldung)
  • Pasaport ve/veya Oturum Kartı/Vize
  • Biyometrik Vesikalık
  • Göz Muayenesi (Almanya'da B sınıfı ehliyet için gözlükçülere muayene olabilirsiniz. Sürücü ehliyeti almak istediğiniz sınıfa göre göz doktoruna muayene olmanız gerekebilir.)
  • İlk Yardım Kursu Katılım Belgesi (Erstehilfe)
  • Türk Sürücü Ehliyetiniz ve Almanca yeminli tercümesi
  • Ehliyetinizin geçerli olduğuna dair bir onay belgesi (E-devlet üzerinden alınabilir.)

Türk Sürücü Ehliyetini Çevirmenin Maliyeti Nedir?

Mevcut sürücü ehliyetinizi Alman ehliyetine çevirirken hem teori hem de pratik sınavı geçme zorunluluğunuz var. Zorunlu olarak belirli sayıda ders alma şartı bulunmamakta. Ancak sınavı garantiye almak için ders almanız (pratik yapmanız) faydalı olabilir. Alacağınız ders sayısına göre ve hangi sınıfta ehliyet alacağınıza göre ücret değişmekle beraber genel olarak 1000 ile 2000 Euro arası bir maliyet söz konusudur.


Ehliyetim Olmadan Araba Alabilir Miyim?

Araba satın almak için ehliyet ibraz etmeniz gerekmemektedir.

Anahtar Kelimeler: almanya ehliyet, almanya sürücü ehliyeti, türk sürücü ehliyeti, almanya şoför, führerschein, almanya taşıt, almanya araba

Tarih: 12.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com