Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Almanya'da Vergi Sınıfları (Steuerklasse) Nedir? Hangisini Seçmeliyim?

Almanya'da vergi sınıfınıza göre maaşınızdan gelir vergisi alınmaktadır. Gelirinize göre %0 ile %45 arası bir vergi ödemeniz gerekebilir. Almanya'da 6 farklı vergi sınıfı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Vergi Sınıfı 1: Eğer bekarsanız ve diğer vergi sınıflarına tabi değilseniz bu vergi sınıfı seçebilirsiniz.
  • Vergi Sınıfı 2: Eğer evli değilseniz ve çocuğunuz varsa bu vergi sınıfını seçerek daha az vergi ödeyebilirsiniz.
  • Vergi Sınıfı 3: Eğer evliyseniz ve eşinize göre daha çok gelir elde ediyorsanız bu vergi sınıfını seçebilirsiniz. Ancak bu vergi sınıfını siz seçerseniz, eşinizin de Vergi Sınıfı 5'i seçmesi gerekir.
  • Vergi Sınıfı 4: Eğer evliyseniz ve eşinizle benzer gelirlere sahipseniz bu vergi sınıfını seçebilirsiniz. Ancak sizinle birlikte eşinizin de bu vergi sınıfını seçmesi gerekir.
  • Vergi Sınıfı 5: Eğer evliyseniz ve eşinize göre daha az gelir elde ediyorsanız bu vergi sınıfını seçebilirsiniz. Ancak bu vergi sınıfını siz seçerseniz, eşinizin de Vergi Sınıfı 3'ü seçmesi gerekir.
  • Vergi Sınıfı 6: Bu vergi sınıfı ikincil iş için kullanılır. Eğer herhangi bir vergi numaranız yoksa iş vereniniz sizi bu vergi sınıfına tanımlayabilir. Bu nedenle çok daha fazla vergi ödeyebilirsiniz.
Eğer kendi şirketiniz varsa veya serbest bir şekilde çalışıyorsanız daha farklı vergilendirmeler söz konusu olabilir. Bu durumu Almanya'daki vergi daireleriyle veya bir muhasebeci ile çözebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: almanya vergi, almanya vergi numarası, almanya vergi sınıfı, almanya vergi sınıfı 1

Tarih: 09.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com