Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Almanya Vizesi ve Oturumu için Hangi Dil Sınavları Geçerlidir?

Almanya'ya gelmek isteyen bireyler için ve hali hazırda Almanya'da ikamet eden kişiler için Almanca dil bilgisini kanıtlamak gerekebilir. Vize, oturum izni, Alman vatandaşlığı, vb. işlemler için yetkili daireler belirli sınav sonuçlarını kabul etmektedirler. Almanya'da genel olarak popülerliği bulunan sınavlar;

  • Goethe-Institut Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) çerçevesinde 6 farklı seviyede hem eğitim hem de sınav hizmeti veren bir enstitüdür. Sınav sertifikaları dünya çapında süresiz geçerlidir ve vize, vatandaşlık, oturum izni, vb. işlemler için kullanılabilir. Geçemediğiniz sınav bölümlerini ayrıca tekrar alabilirsiniz.
  • TELC (The European Language Certificates) sınav sertifikaları vatandaşlık, vize, oturum, vb. işlemler için geçerlidir. Sertifikalar dünya çapında süresiz geçerlidir. Genel olarak sınav ücreti Goethe-Institut sınavlarına göre daha uygundur. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'de çeşitli yerlerde yapılmaktadır. Sınav sonuçları 1 - 1.5 ay içerisinde gelmektedir. 300 puan üzerinden minimum 180 puan alınması gerekmektedir. Yazılı sınav veya sözlü sınav ayrı ayrı tekrar edilebilmektedir.
  • TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache)
  • DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
  • DTZ (Deutschtest für Zuwanderer)
  • Anahtar Kelimeler: almanya dil sınavı, telc, goethe, almanca dil sınavı, almanca sertifika

    Tarih: 09.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com