Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

IHK FOSA Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır ve Ücreti Nedir? Hangi Meslekler Başvurabilir?

IHK Foreign Skills Approval (FOSA), yabancı mesleki yeterliliklerin Almanya'daki endüstri ve ticaret odaları tarafından eşdeğerliklerinin belirlenmesi için ülke genelindeki yetkinlik merkezidir. IHK FOSA, başvuruları kabul eder ve yabancı mesleki yeterliliklerin ilgili Alman mesleki yeterlilikleriyle ne ölçüde eşdeğer olduğunu karşılaştırır. IHK FOSA'ya Almanya dışından başvuru yapmak mümkündür. Güncel olarak IHK FOSA'ya yapılan mesleki denklik başvuruları posta yoluyla kabul edilmektedir.


IHK FOSA Hangi Mesleklere Ait Denklik Başvurularını Kabul Eder?

IHK FOSA web sitesinde (www.ihk-fosa.de) ilgili mesleklerin bir listesi yayınlanmıştır. Hemen hemen tüm ticari meslekler, yiyecek-içecek işleri, hizmet meslekleri ve sanayi alanındaki tüm teknik mesleklerin denklik işlemlerini gerçekleştirir. Ayrıntılı meslek listesi için tıklayınız.


IHK FOSA Mesleki Denklik Başvurusu İçin Hangi Evraklar İstenmektedir?

IHK Foreign Skills Approval (FOSA), yabancı mesleki yeterliliklerin Almanya'daki endüstri ve ticaret odaları tarafından eşdeğerliklerinin belirlenmesi için ülke genelindeki yetkinlik merkezidir. Başvuru posta yoluyla gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki başvuru evraklarını hazırlayıp IHK FOSA'ya postalamanız gerekir. Mesleki denklik sürecinize göre işlem ücretleri çıkacağını lütfen unutmayın. Güncel bilgiye ve başvuru evraklarına erişmek için IHK FOSA web sitesine (www.ihk-fosa.de) bakmanızı tavsiye ederiz.

  • Başvuru formu: IHK FOSA web sitesinde bulabileceğiniz başvuru formunun doldurulmuş hali. (Tıklayınız)
  • Mezuniyet belgeleri ve transkriptler: Elinizde bulunan bütün mezuniyet belgeleri ve transkriptlerinin renkli fotokopileri ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş halleri.
  • İş Deneyimleri: Başvuru yaptığınız meslekle ilgili geçmiş iş tecrübelerinizin renkli çıktı alınmış ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş halleri. (SGK Hizmet Dökümü, referans mektubu, iş karnesi, vb.)
  • Diğer Yetkinlikler: Daha önceden almış olduğunuz kurs, sertifika, eğitim, vb. yetkinliklerinize ait renkli çıktılar ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş halleri.
  • Pasaport veya Kimlik Fotokopisi
  • Özgeçmiş: İngilizce veya Almanca dilinde ve Europass formatında hazırlamanız tavsiye edilir.
  • Başvuru Niyeti: Mesleki denkliğe neden başvurduğunuzu gösterir belgeler (vize randevusu, iş sözleşmesi, vb.)
  • Mesleki Eğitiminize Ait Müfredat Çıktıları

IHK FOSA Adresi: Ulmenstraße 52g 90443 Nürnberg Almanya


IHK FOSA Başvuru Ücretleri Nelerdir?

IHK FOSA'ya yapacağınız mesleki denklik başvuruları için mesleğinize göre ve eğitim aldığınız ülke(ler)e göre başvuru ücreti değişiklik göstermektedir. Kesin işlem ücretleri başvurunuzdan sonra tarafınıza bildirilir. Başvuru ücretleri genel olarak 100 Euro ile 600 Euro arasında değişiklik gösterir. 2023 yılı güncel fiyat listesi için tıklayınız.


IHK FOSA Mesleki Denklik Ne Zaman Sonuçlanır?

IHK FOSA kurumuna yapmış olduğunuz mesleki denklik başvuruları yasal olarak 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda (örneğin eksik evrak olması gibi) bu süre uzayabilir.


Tam Denklik ve Yarı Denklik Nedir?

Eğer mevcut mesleki yeterliliğiniz ile aynı mesleğe ait Alman referans meslek arasında önemli bir farklılık bulunmazsa tam denklik (vollständige Gleichwertigkeit) alırsınız. Eğer önemli farklılıklar varsa yarı denklik (teilweise Gleichwertigkeit) alırsınız. Bu durumda IHK FOSA size nelerin farklı olduğunu ve size verilen bu yarı denkliği nasıl tam denkliğe çevirebileceğinizi açıklayan bir yazı gönderecektir. Yabancı mesleki yeterlilik ile Alman referans yeterlilik arasında bir denklik belirlenemezse, başvuru reddedilecek ve pozitif yeterlilik gösterilmeyecektir.


Anahtar Kelimeler: IHK, IHK FOSA, Foreign Skills Approval, mesleki denklik, tam denklik, yarı denklik, almanya mesleki denklik, almanya denklik, Industrie- und Handelskammer

Tarih: 11.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com