Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Fiktionsbescheinigung (Geçici Oturum İzni Belgesi) Nedir?

Fiktionsbescheinigung, geçici oturma izni belgesini temsil eder. Oturum yasası 81. maddesinde (AufenthG. §81) tanımlanan çerçevede işlem görür. Aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı olduğu taktirde verilir;

  1. Bir oturum iznine başvurulması sırasında eksik belge olması veya ilgili kişiye ait dosyanın (Ausländerakte) bulunamıyor olması
  2. Yeni oturum kartının, önceki oturum kartı (veya vize) süresi dolmadan teslim edilememesi (oturum kartının yetişmemesi)
  3. Birey hakkında bir ceza davasına ait sonuç bekleniyor olması

Geçici oturma izni belgesi (Fiktionsbescheinigung) sadece ilgili kişinin Almanya'da yasal bir şekilde bulunduğu durumlarda ve mevcut oturum izninin uzatılması (veya yeni bir oturma izni için başvuru yapılması) yoluyla verilebilir. Eğer mevcut bir oturumunuz veya ulusal (D Tipi) vizeniz varsa oturum yasasının 81. maddesi (4) bölümü gereğince bir Fiktionsbescheinigung düzenlenir. Genellikle geçici oturma izni belgesi, mevcut oturma izninizin süresi dolmak üzereyken verilir ve yeni oturumunuz gelene kadar ki süre boyunca geçerli olur. Mevcut oturum haklarınızı korur. Schengen vizesi (C Tipi) için herhangi bir geçici oturma izni belgesi düzenlenmez. Geçici oturma izni belgesi için 2023 yılı itibariyle yetişkinlerden 13 Euro ve 18 yaşından küçüklerden 6.50 Euro işlem ücreti alınmaktadır. Türk vatandaşları için herhangi bir işlem ücreti alınmamaktadır. Geçici oturma izniyle Almanya dışına seyahat etmek problemli olabilir. Bu durumu yabancılar ofisiyle konuşmanızı tavsiye ederiz.


İlginizi çekebilir: Fiktionsbescheinigung (Geçici Oturum İzni Belgesi) ile Seyahat Edebilir Miyim?

Anahtar Kelimeler: almanya geçici oturma izni, almanya fiktionsbescheinigung

Tarih: 11.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com