Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Almanya'da Mesleki Denklik Nedir?

Almanya'da çalışmak için mesleğinizin denk olması gerekebilir. Çeşitli meslekler (örneğin doktorluk, hemşirelik, öğretmenlik gibi) yasayla düzenlendiği için bu alanda çalışmak isteyen kişilerin mesleki denliklerini almaları gerekmektedir. Ancak diğer meslek grupları için (örneğin bilişim, araç teknisyeni gibi) denklik isteğe bağlıdır. Almanya'ya çalışma vizesiyle gelmek için genellikle meslek denklik belgesi aranmaktadır. Genel olarak mesleki denklik için yetkili kurumlar eyaletlerin ticaret odalarıdır (Industrie- und Handelskammer, IHK). Almanya vizeniz veya oturumuz olmadan da tamamen ülke dışından mesleki denkliğe başvurma hakkına sahipsiniz. Almanya dışından yapılan mesleki denklik başvuruları için IHK FOSA (www.ihk-fosa.de) web sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz. Almanya'da mesleki denklik için "Anerkennung in Deutschland" web sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: almanya denklik, mesleki denklik, diploma denklik, almanya mesleki denklik, almanya ticaret odası, IHK

Tarih: 09.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com