Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Almanya'da Sağlık Sigortaları Nasıl Çalışıyor? Nasıl Kaydolabilirim?

Almanya'da sağlık sigortası (Krankenversicherung) sistemi evrenseldir, kısaca yasaya göre herkesin sigorta yaptırması gerekmektedir. Almanya'da iki tür sağlık sigortası bulunmaktadır: kamu sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası. Hangi sigortaya sahip olacağınız, çalıştığınız iş durumuna ve kazancınıza göre değişiklik göstermektedir.

Yabancı sağlık sigortam Almanya'da geçerli mi?

Eğer bir Avrupa Birliği (AB) vatandaşıysanız, geçici olarak kaldığınız süre boyunca Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (European Health Insurance Card - EHIC) ile kapsama alınmış olursunuz. Eğer Almanya'da ikamet kaydı yaptırırsanız ayrıca bir sağlık sigortasına kayıt olmanız gerekecektir. Eğer AB dışından Almanya'ya yaşamak için geliyorsanız, seçeceğiniz bir sağlık sigortasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Kamu sağlık sigortası (Gesetzliche Krankenversicherung - GKV)

Alman nüfusunun çoğunu kapsar. Almanya'da çalışıyorsanız ve yıllık geliriniz 66.600 Euro'dan az ise (2023 yılı için), otomatik olarak bu sisteme kaydedilirsiniz. Bu sigorta türü, doktor ziyaretlerini, hastanede kalışları, temel diş sağlığı hizmetlerini, reçeteleri ve ilaçları kapsar. Ayrıca bir çalışan olarak iş kazası sigortası, uzun süreli bakım sigortası, hastalık parası, çocuk hastalık parası ve doğum parası gibi haklarınızdan da faydalanabilirsiniz.

Almanya'daki kamu sağlık sigortası hizmetini "Krankenkasse" adı verilen birbirinden farklı 110 kar amacı gütmeyen sigorta kuruluşları tarafından alabilirsiniz. Bu sigortaların kimisi yerel, kimisi ülke genelinde hizmet verebilir. Örnek olarak BARMER, TK (Techniker Krankenkasse), DAK, vb. ülke çapında hizmet veren sigortalara göz atabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası (Private Krankenversicherung - PKV)

Özel sağlık sigortası serbest çalışanlar, iş sahipleri ve diğer serbest meslek sahipleri ile yüksek maaş alanlar (yıllık 66.600 Euro'dan yüksek maaş alanlar) kamu sağlık sigortasından feragat ederek özel sağlık sigortası (Private Krankenversicherung - PKV) tercih edebilirler. Almanya'da nüfusun yaklaşık %10'u özel sağlık sigortasıyla kapsanmaktadır. Almanya'da faaliyet gösteren yaklaşık 40 özel sağlık sigortası şirketi bulunmaktadır. Almanya'daki özel sağlık sigortaları genellikle daha kapsamlı bir kapsam sunar, alternatif tedavileri ve özel hastaneleri kapsar. Bunun yanı sıra, özel sigorta primleri genellikle zamanla artar. Kamu sağlık sigortasından feragat ettiğinizde, kişisel durumlarınız önemli ölçüde değişmezse geri dönmek oldukça zordur. Örnek özel sağlık sigortası şirketleri: KLforExpats, Versicherungsbüro Weiss, Advigon.


Almanya'da sağlık sigortası yaptırmamak yasa dışıdır. Sağlık sigortası olmadan ikamet ettiğiniz tespit edilirse, Almanya'daki tüm kalışınızı kapsamak için geri ödemeler yapmanız istenebilir. Daha fazla detaylı bilgi almak için sağlık sigortaları ve/veya Federal Sağlık Bakanlığı (Bundesministerium für Gesundheit - BMG) web sitelerine bakabilirsiniz.


Anahtar Kelimeler: almanya sağlık sistemi, almanya sağlık sigortası, almanya kamu sağlık sigortası, almanya özel sağlık sigortası, mavi kart sağlık sigortası, expat sağlık sigortası

Tarih: 11.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com