Mavi Kartım

Ana Sayfaya Git

Vatandaşlık Sınavı (Einbürgerungstest) Nedir?

Almanya Federal Cumhuriyeti'nde vatandaşlığa başvurmak için veya Sınırsız Oturum (Niederlassungserlaubnis) almak için bu testi geçmeniz gerekebilir. Vatandaşlık sınavı toplamda 33 sorudan oluşmaktadır. 30 soru Federal Almanya Cumhuriyeti ile ilgili ve kalan 3 soru ise sınava girdiğiniz eyaletle ilgili olmaktadır. Vatandaşlık sınavı, Almanya ile alakalı olarak temel düzeyde siyaset, tarih ve toplumu ilgilendiren sorulardan oluşmaktadır. Eyaletlerde bulunan Halk Okulları'nda (Volkshochschule - VHS) sınava kayıt olabilirsiniz. Toplamda 33 sorudan en az 17 tanesini doğru yapmanız gerekmektedir. Sınav için 1 saat süre verilmektedir. Sınavdan sonraki 3 ay içerisinde sonucunuz adresinize postalanmaktadır. 2023 yılında sınav için güncel ücret 25 Euro'dur. Örnek sınav sorularını ve daha fazla bilgiyi Federal Göçmen ve Mültesi Dairesi (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) web sitesinde bulabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: almanya vatandaşlık, vatandaşlık sınavı, einbürgerungstest, vatandaşlık sınav ücreti, vatandaşlık sınav süresi

Tarih: 09.07.2023

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan bilgiler sadece tavsiye amaçlı paylaşılmakta olup internetteki yazılardan derlenerek hazırlanmıştır. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda web sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez. En güncel ve doğru bilgiye erişmek için lütfen ilgili makamlarla iletişime geçiniz.

Copyright © 2023. Her hakkı saklıdır. İletişim: mavikartim@gmail.com